СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Лозарите од Тиквешијата не го предаваат родот за понижувачка цена (ВИДЕО)

609

Лозарите револтирани, денеска пред винарската визба Тиквеш го истураа родот пред влезот на винаријата. Откупувачите не ја почитуваат договорената цена од 13 денари за вранец и 11 денари за смедеревка. На поголем дел од откупните пунктови во Тиквешијата грозјето се откупува по 8 и 10 денари. Лозарите се разочарани бидејќи и годинава се соочуваат со истите проблеми од лани кога винарниците им понудија откупна цена од само 4 денари за килограм. Откупните цени на грозјето во Македонија се најниски во регионот и 20 години не се променети и покрај тоа што цените репроматеријалите, ѓубривата и работната рака се зголемени за повеќе од двојно.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе