ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Модна ревија Trash Fashion  во  СОУ „Ѓорче Петров„ – Прилеп – Модни креации од рециклирани матерјали

376

И, отпадот може да послужи како матерјал, со кративност, вештини и умеење на дизајнирање. Е, токму тоа го умеат учениците и професорите во СОУ Ѓорче Петров – Прилеп кои создадоа  прекрасна модна ревија од рециклирани матерјали. А, модната ревија Trash Fashion предизвика, несомнено, голем интерес и кај креаторите, и кај моделите , но и кај сите ученици и наставници кои ја проследија ревијата.

На модната ревија се најдоа фустани, здолништа, блузи, маици, панталони,шапки.. изработени од рециклирани матерјали: картон, најлон кеси, алуминиумски фолии, стари цд-дискови и сл. –  сето тоа беше  дел од матерјалите кои беа користени за модните креациите.

Модната ревија Trash Fashion беше поддржана од: АД Витаминка,  ДООЕЛ-Прилеп, Слаткарница Дизниленд Трејд, Пица Бар Ластарада како и од Конфекција Тритекс.

Модната ревија имаше натпреварувачки карактер, па најдобрите беа и наградени од страна на жири комисијата во состав на: професор, Лора Трајкоска-Николоски, професорката Ангела Кочоска и професорот Сашо Кочоски од СОУ Ѓорче Петров.

Настанот беше организиран од училиштето, со помош на  професорката по ликовна уметност, Марта Макеска-Кузмановиќ и професорите  по стручни предмети во текстилната струка, Наташа Мирческа, Здрава Најдоска и Стојне Христоска инструктор по фризерство  ,а водител на настанот беше , оној кој учи од нас,  младиот репортер на Радио Пела,  Христијан Ангелески.

Информација,фото и текст:  Христијан Ангелески

 

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе