CSS Template

Наместо со претстава, низ фотографии одбележана 71 година од постоењето на прилепскиот театар

118

Денеска, театарот „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, одбележува 71 година од формирањето. Годинава, одбележувањето на седумдецениското постоење, заради здравствената, корона криза, прилепскиот театарот го прослави со спуштена завеса. Повеќе од година дена прилепскиот театар нема претстави, а актерите со нетрпение очекуваат повторно да застанат на „штиците што живот им значат„.

Првата претстава на прилепскиот театар “Војдан Чернодрински„ била „Кир Јања„ во режија на Ацо Михајлоски/ 1950 г./

А денеска само преку фотографии потсетување на првата претстава и на дел од најгледаните и наградените претстави низ годините.


semm
Farma Dolneni
Turtel
Vivafarm