ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Најдобра маска на прилепскиот карневал е групната маска „Флинстонови „

2.123

Гран при награда за најдобра маска на прилепскиот карневал „Прочка 2023„ беше групната маска од ООУ  Блаже Конески насловена како „Флинстонови „ , така  одлучи карневалското жири  во состав: Кире Миладиноски, Александар Цветкоски и Тони Чатлески.

Првото место им припадна на  групната маска „Адамс Фемили“ од ООУ Добре Јованоски-Прилеп , второто им беше доделено на групната маска „Срцето на градот“ од ООУ  Гоце Делчев – Прилеп, а третото место им припадна на  грипната маската „Хакуна Матата“ од ООУ  Кире Гаврилоски-Прилеп.  За најдобра поединечна маска беше избрана маската „Мила – Волк-Ајкула“ . На карневалот во Прилеп имаше голем број на маски и  маскрани групи, кои не зедоа официјално учество на дефилето, но сепак го надополнија карневалот со своите оригинални и креативни костими, а како по традиција најголемо внимание привелкуваа традиционалните маски, Мечкари, Џоломарите…

Инаку, преку 500 маски од Прилеп и Македонија , со близу 1000 учесници,  се претставија во центарот на Прилеп на главното дефиле. Почетокот на карневалското дефиле го означија мажоретките и маската „Прилепски мечкари, која како и секоја година привлече најмногу внимание.

Посетители на годинашниот 21 -ви карневалски фестивл во Прилеп имаше и од земјава и од странство.

Со Меѓународниот Карневал „Прочка“  Прилеп е влезен во Европската карневалска федерација – ФЕЕК, чии преставници беа присутни на карневалот „Прочка 2023„.

 

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе