СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Одбележана 79-годишнината од масакрот кај селото Дабница

312

По повод 79-годишнината од масакрот кај селото Дабница, денеска пред спомен обележјето поставено на местото каде биле стрелани 19 жители од населеното место и од Прилеп, беше положено свежо цвеќе.Цвеќе положија претставници на Општина Прилеп, општинскиот Совет, Општинскиот одбор на Сојузот на борци, како и претставници на политички партии.

Споменикот на академскиот скулптор Димо Тодороски поставен во чест на стреланите жители на Дабница и Прилеп, пред дваесетина години беше уништен, за да пред две години биде поставена негова реплика, дело на скулпторот Сашо Попоски.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе