ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Отворена изложбата  “Под нулата”

178
Синоќа. 17.11.2023,  во Ликовната галерија на ЦК”Марко Цепенков” беше отворена изложбата  “Под нулата”, авторски проект од Викторија Димеска, историчар на уметност.
“Под нулата” е мултимедијален проект во кој уметниците Анита Јовеска, Атанас Атанасоски, Бојана Артиновска, Викторија Димеска, Давид Атанасоски, Дарко Талески, Елена Димоска – Николоска, Маја Ралева – Миладиновски, Марјан Стојаноски, Методи Исков, Филип Јовески, Филип Перески, Христина Мазнеска и Христијан Нашуловски, ги истражуваат проблемите и решенијата поврзани со климатското затоплување.
Зборувајќи за проектот Викторија Димеска рече дека во него се обединуваат восхитот кон грандиозноста и мистериозноста на природата со современите концепти на одржлив развој и заштита на животната средина од глобалното затоплување.
-Уметниците учесници на изложбата со помош на многубројни цртачки и сликарски, традиционални, комбинирани и експериментални техники, како и применетите нови практики во скулптурата пренесуваат моќна визуелна порака -“грижи се и дејствувај денес, за безгранична и чиста иднина”- истакна Димеска на отворањето на изложбата  “Под нулата”.
Отворањето на изложбата беше збогатено со настапот на Дуо Волчело.
Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе