ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Отворена карневалска сцена во Прилеп – се е подготвено за Прочка 2023 ( ВИДЕО + ФОТО )

Се е подготвено за карневалот Прочка 2023

192

Викендов во Прилеп по 21-ви пат ќе се организира карневалот “Прочка 2023”.Традиционалната манифестација во градот под марковите кули стартува од утре со изложбата на маски на основците и средношколците во центарот за култура Марко Цепенков. Истата започнува во 11 часот а стручна комисија ќе ги одбира најдобрите три маски во три категории , до шесто , од шест до деветто одделение и најдобри маски изработени од средните училишта.

Централниот дел од манифестацијата е во недела каде на дефилето  во центарот на Прилеп ќе се претстават поединечни и групни маски од Прилеп но и од други делови од земјава, Кавадарци , Пробиштип, Охрид ( Куратица) ,Мокриево , Сопот , Бегниште, Струмица.Организаторите очекуваат повеќе учесници да продефилираат низ централното градско подрачје каде и ќе  се претстават со кореографија и музика пред присутните. Прочка 2023 ќе биде збогатена и со куклено шоу , маѓионичарски и други атракции кои се и пропратни сегменти од овој карневал секоја година. 

 

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе