ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Пак, се чистеше Дабнички канал од каде се извадени 600м3 отпад

239

Повторно, се чистеше Дабничкиот канал, кој врви низ населбата Тризла. Иако, комплетно беше исчистен во април годинава, „во него и до него, немало што нема од отпад“- велат од ЈКП Комуналец, кои овој пат извадоа од каналот над 600м3 отпад .

„Цели кревети, постели, градежен шут, градинарски отпад, животински отпад и што ли уште не се чисти од каналот и по каналот. Жителите од околните куќи негодуваат на ваквата појава, иако видливо од состојбата на терен, истите тие придонесуваат каналот да претставува извор на зараза.„ велат од ЈКП Комуналец Прилеп

Каналот  се чистеше со градежни машини, а отпадот се транспортираше до депонијата во Алинци. Инаки, пред извесно време, комплетно се исчисти и каналот на потегот од мостот кај касарната до вливот со Оревоечка река.

„А, напролет, повторно ќе ве информираме за состојбата со проблематичниот канал и со проблематичните граѓани, кои никако да научат дека секој отпад си има свое место, и дека е ред во 21 век треба да научиме дека отпадот не се исфрла до куќата каде живееме. Иако, за ваквата состојба не се виновни само жителите кои живеат по самиот канал, туку целата заедница, вклучително и институциите надлежни да се спречи оваа појава.„ – велат од ЈКП Комуналец Прилеп

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе