ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Подобра сообрајќана култура – помалку жртви во сообрајќајни незгоди

62

Во првите три месеци од 2022 година на подрачјето на пелгонсиот регион имало 3 жртви споредено со истиот период лани, кога имало 7 жртви во сообраќајни незгоди.На подрачјето на СВР Битола во март 2022 година имало една жртва, а во март 2021 година имало пет
жртви.
Покрај превентивните акции, од СВР Битола информираад дека продолжуваме и со засилените акциски контроли за санкционирање на учесници во сообраќајот што не ги почитуваат правилата.

Само во текот на вчерашниот ден санкционирани се 11 возачи кои не пропуштиле пешаци на пешачки премин ,а санкциониорани се и вкупно 37 возачи кои ја пречекориме максималната дозволена брзина на
подрачјето на СВР Битола.

Секторот за внатрешни работи Битола најави дека ќе продолжи со засилени активностите со цел подигање на нивото на сообраќајна култура и на тој начин намалување на бројот на жртви во сообраќајот. Благодарение на ваквите активности, велат оттаму, се подига нивото на сообраќајна култура, а на тој начин се намалува бројот на жртви во сообраќајот.

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе