ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Почна реконструкцијата на улицата „Леце Котески“

153

Втор ден екипа на изведувачот на градежните работи за реконструкција на влезната улица „Леце Котески“ го гребе асфалтот од почетокот на улицата после железничката пруга, кај Витаминка, кон излезот на Прилеп.

Инвестиција е преку 48 милиони денари, средства обезбедени од буџетот на Министерството за транспорт и врски преку Светска банка. Предвидено е покрај рехабилитација на основниот коловоз со широчина од 6,5 м да се изгради и нова пешачка и велосипедска патека (широчина 3 м) во должина од 2,134 километри. Предвидено е поставување 72 сливници за прибирање на атмосферската вода.

Според планот реконструкцијата треба да заврши за 10 месеци.

 

 

 

 

 

 

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе