ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилепскиот музеј ги отвора вратите на Светскиот ден на културното наследство

117

По повод 18-ти Април, вторник, Светскиот ден на културното наследство, НУ Завод и Музеј Прилеп, ќе им овоможи на сите граѓани,  бесплатно, да ги посетат и погледнат музејските поставки: Меморијалниот музеј „11 Октомври„ Участакот, Музејот на тутун,  Галеријата на икони,  Меморијалниот музеј  “Кузман Јосифоски – Питу“,  Етно музејот , Лапидариумот,  Спомен Домот “Блаже Конески“…

По повод 18-ти Април, Светскиот ден на културното наследство вратите на прилепскиот Музеј ќе бидат  отворени за посетители потполно бесплатно, од 09 до 16,оо часот. Целта е, велат оттаму , подигнување на степенот на информираноста и јавната свест кај граѓаните за значењето и заштитата на културното наследство.

Овој ден ќе биде одбележан и со едукативен текстови посветен на музеите, а се очекува поставките на НУ Музеј Прилеп да бидат посетени од голем број граѓани, кои не биле во можност тоа да го направат во текот на годината.

 

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе