ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Промовирана книгата „Светиклиментовото кандило гордо светеше во рацете на г. г. Ангелариј“

134

Промоција на книгата „Светиклиментовото кандило гордо светеше во рацете на г. г. Ангелариј“ чиј автор е Бранко Стојановски,  денеска се одржа во Градската библиотека „Борка Талески“. Книгата е составена од документи, наводи и коментари.

Ова книжевно дело претставува плод на 30-годишно истражување на авторот Стојановски, како романизирана биографија за животот и делото на Неговото Блаженство, архиепископот охридски и македонски, господин господин Ангелариј, вториот архиепископ на Македонската православна црква.

На промоцијата присутните ги поздрави градоначалникот на Прилеп Борче Јовчески. Настанот беше збогатен со изведби од хорот „Света Петка“ под диригентство на Гоце Секулоски.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе