ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Роденденот на Гоце Делчев во Прилеп се слави со песна (ВИДЕО)

253

Играорната група од основното училиште во Прилеп кое со гордост го носи името на великанот и апостол на македонската револуционерна мисла и дело – Гоце  Делчев, предводена од наставникот Трајче Каралиоски, денеска на уникатен начин го одбележа неговиот роденден. Со оро и песната „Софка на татко“ во избедба на Каралиоски, автентична мелодија од кукушко, родниот крај на Гоце Делчев, беа чествувани 151 година од неговото раѓање.

„Играорната група во која членуваат 30 тина ученици со голема љубов ги подготвува сите настапи, а особено оваа песна која потекнува од Егејска Македонија, од градот Гумеџа, кукушко. Децата беа пресреќни што на ваков начин го одбележавме роденденот на нашиот патрон,“ вели Каралиоски.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе