СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

ОТКРИЕН СПОМЕНИК НА ТОШЕ ВО НОВА ГРАДИШКА

373

Во Хрватска, во Нова Градишка на шеталиштето „Новоградишки куриозитети” , во близина на местото каде што загина легендарната македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески, откриен е споменик со неговиот лик, во негова чест.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Камената статуа на музичарот е дело на скулпторот Славко Буниќ, а идејата Тоше Проески  да добие споменик во Нова Градишка, била на Ѓуро Хорват,  директор на хрватската компанија „Техникс“, која соработувала со македонски претпријатија.

Тамошниот градоначалник Гргиќ, на официјалната страница објави дека трагедијата оставила непрекинлива поврзаност помеѓу Нова Градишка и Крушево.

На откривањето на споменикот присуствуваше и градоначалникот на Крушево, Томе Христоски.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе