ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Традиционално жителите од нас. „Жабино маало„ го одбележаа Св.Никола

1.493
Жителите од населбата Жабино Маало го одбележаа христијанскиот празник Св Никола, пред параклисот кој го носи името на светецот , во нивната населба. Домаќин на светиниколската чествување во нас. Жабино Маало , беше РК Прилеп,  кој со водоосветување и прережување на празничниот колач  го означи, празнувањето на големиот христијански празник, Св Никола, заштитник на градот Прилеп.
 
  

На честувањето на празникот учествуваа голем број на жители од населбата , пратеници, преставници од локалната самоуправа и советот на Оптшина Прилеп , градоначалникот на Прилеп, Борче Јовечски, кој  изрази голема благодарност за организацијата на  домаќините ,,РК Прилеп”, а исто така им го честитам кумството на новите домаќини за в година „ се надевам дека здрави живи сите ќе се видиме повторно, тука, да го одбележиме овој голем празник„ – рече тој .

Чествуањето беше одбележано и со сенародна веселба со убава македонска музика во организација на Оливер Лозаноски и неговиот бенд.
Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе