ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Успешно помина второто издание на меѓународниот меморијален пингпонгарски турнир Илија Карески – Каре (ВИДЕО +ФОТО)

Четири пехари останаа дома а еден замина во соседството

119

Успешно помина второто издание на меѓународниот пингпонгарски турнир “Илија Карески – Каре” во Прилеп.Одличен настап на македонските пингпонгари каде Хасану во категоријата сениорки го освои златото , откако во завршницата беше подобра од Стојаноска , Димитриевска и Ковачевска.Кај ветераните пехарите завршија кај македонските учесници.Манасиески беше најдобар кај пинпонгарите од 40 до 49 години пред Ласка од Албанија , Гркоски и Љамов од Македонија.Во групата ветерани од 50 до 64 години триумфираше Сашо Љамов пред Ристо Темелков м Мартин Калески од Македонија  и Вирон Махмутај од Албанија.Кај ветераните над 65 години прв беше Петар Јованоски а наградени беа и Ангел Симовски , Трајче Унчев и Томе Петков ( сите од Македонија ).Еден од пехарите заврши кај Душан Павловиќ ( Стак Нови Београд) во категоријата сениори.Пласман во оваа конкуренција имаа и Мурат Куртулуз (Косово), Арон Кони (Албанија)  и Кејди Калај (Албанија).

Ова беше второто издание на турнирот кој не само по прикажаното како “спортски мегдан” , масовноста , го положи испитот и на организациски план.Прилепскиот клуб Младост 96 одлично ги организираше натпреварите во салата од основното училиште Добре Јованоски и сигурно дека овој меморијален турнир прераснува во традиционален а екипата на Радио Пела , се заблагодарува за досегашната соработка со клубот кој  заедно со нашиот медиум испиша и шампионска историја а веруваме дека и во иднина заеднички ќе ги бележиме успесите на прилепскиот пин-понг.

Во продолжение и потсетување на историскиот пренос во живо од шампионското финале за сезоната 2020/2021 кога двете прилепски екипи решаваа за титутлата државен првак а тимот на Радио Пела успешно го реализираше сетоа тоа.

 

 

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе