СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Утре ќе биде доделен мандатот на новиот градоначалник на Прилеп

1.249

Во Прилеп, утре на пладнe, официјално ОИК ќе ги додели уверенијата на новоизбраниот градоначалник на Прилеп, Борче Јовчески и на новоизбраните советници на Советот на општина Прилеп, согласно изборните резултати од 17 октомври. Примопредавањето на градоначалничката функција ќе се изврши во просториите на Општинската зграда каде на свечениот чин ќе присуствуваaт сите кои ќе ја водат локалната власт во Прилеп во следните четири години.

Граѓаните очекуваат развој на Прилеп и донесување квалитетни одлуки со кои ќе се подобри севкупниот живот на прилепчани.

Со додeлувањето на уверенијата на членовите на новиот советнички состав и градоначалник Локалните избори во Прилеп се завршени, а постигнатите изборни резултати се официјални.

Спорeд изборните резултатие во идниот состав на Советот на општина Прилеп, ВМРО ДПМНЕ  и коалицијата „Обнова на Македонија„ ќе има 15 советници, СДСМ и коалиција „Најдоброто за мојата општина„ 10 и Левица 2 советника.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе