ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Хуманитарна велигденска акција во прилепските храмови за социјалните семејства

92

По 15 пат за најголемиот христијански празник Велигден во 4-те православни храмови во Прилеп, „Св. Петка“, „Св. Кирил и Методиј“, „Св. Преображение“ и „Св. Благовештение“ се спроведува хуманитарната акција во организација на неформалната хуманитарна организација Св. Никодим Тисмански и Прилепски.

Од денес па се до празникот Цевтници, односно до недела граѓаните ќе може да донираат парични средства во веќе препознатливите црвени кутии кои се поставени на средината од храмовите. Со собраните средства се купуваат прехранбени производи и хемиски средства кои им се даваат на социјално загрозени семејства. Овен пари граѓаните исто тоа може да донираат и нерасиплива храна.

Во оваа акција освен граѓаните со свои донации учествува и МПЦ како и бизнис секторот во Прилеп.

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе