ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Црковно-научна трибина: „1160 години од Моравската мисија на солунските браќа и просветители  Св. Кирил и Методиј“

30

Во собраниската сала на Општина Прилеп, утре, вторник на 23 мај со почеток од 19:00ч ќе се одржи црковно-научна трибина на тема: „1160 години од Моравската мисија на солунските браќа и просветители  Св. Кирил и Методиј“. Манифестацијата е во организација на црквата „Св. Кирил и Методиј“, Параклис – Прилеп во соработка со ЈНУ Институт за старословенска култура-Прилеп и Општина Прилеп.

За животот и дејноста на словенските рамноапостоли Свети Кирил и Методиј ќe говори протоереј Веле Спиркоски, од храмот Свети Кирил и Методиј, Параклис.

На тема „Свети Кирил и Методиј во македонската литература до 20 тиот век“ ќе се обрати д-р Ели Луческа, а за „Моравската мисија и македонското прашање“ ќе говори д-р Зоран Богески.

Почесен гостин е неговото високопреосвештенство Митрополит Преспанско – Пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г-дин Петар. Настанот ќе го збогатат со свои настапи хорот при КУД „Пере Тошев“ и црковниот хор при храмот „Свети Кирил и Методиј“, Параклис.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе