ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Четворица прилепчани уапсени поради продавање девизи без дозвола

547

Четворица повозрасни прилепчани се уапсени поради продавање девизи без никакви дозволи или регистрирана дејност.

Како што соопштуваат од МВР, нивни службеници заедно со инспектори од Државниот девизен инспекторат, извршиле контрола на подрачјето на град Прилеп, со цел откривање на кривични дела од Законот за девизното работење.

– При контролата биле затекнати 4 лица кои неовластено вршеле размена на странски и домашни валути со други лица.

Притоа, М.Т.(61), Ј.К.(65), С.Ѓ.(53) и В.М.(67), сите од Прилеп, биле лишени од слобода, поради сомнение за извршено кривично дело „неовластено продавање или купување готовински странски и платежни средства и чекови“ и кај нив се пронајдени и привремено одземени вкупно околу 1.545.097 денари во различни валути – се наведува во соопштението на МВР.

Од таму додаваат дека по целосно документирање на случајот против лицата ќе биде поднесена соодветна пријава до ОЈО Прилеп.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе