“Паднаа“ пет гола на стадионот „Гоце Делечев„ каде Победа триумфира над Братство

457
Фудбалерите на Победа попладнево на Градскиот стадион „Гоце Делчев“ ја започнаа пролетната полусезона во Втората лига-Исток со триумф над Братство со резултат  4-1 . Околу 2.000 гледачи од трибините имаа можност да видат 5 голови и заслужен триумф на црвено-белите.
Победа  поведе, веќе во третата минута преку Адтхе Мазари по асистенција на Давид Јошески. Потоа следеше период на помирна игра без возбудувања, за во 24-тта минута по изведен корнер Братство да израмни преку Реџепи. Во 38-та минута со вториот гол, а по кикс на гостинските штопери, Мазари ја доведе во водство Победа од 2-1, а во 45-тата минута публиката реагираше сметајќи дека по ударот со глава на Филип Димоски топката од пречката завршила зад гол линијата, но сепак остана 1-2. На почетокот на вториот дел веќе во 46-тата минута, повторно со удар со глава, по центрашут на Антонио Бошески повратникот во победа Димоски зголеми на 1-3. Конечните 1-4 со третиот гол во 79-тата минута ги постави Мазари.
Победа:Тофилоски, Бошески, Христов(од 84 мин С.Спиркоски), Стомнароски(од 84 мин Сркески), Карчески, Петејчук, М.Дебрешлиоски(од 37 мин Истатов), Ј.Наумоски, Јошески(од 77 мин Јосифоски), Мазари и Димоски.
Табела:Победа и Слога по 35, Саса 34, Беласица 31, Кожуф 20, Пехчево, Детонит и Осогово по 19, Братство 7 и Локомотива 6 бодови.
Во следното 17 коло ќе играат:Детонит-Победа, Саса-Братство, Пехчево-Осогово, Беласица-Локомотива и Кожуф-Слога.