Дерби фудбалски натпревар со не очекуван пораз за домашните!

658

Наместо дерби и рутинска победа на домашн терен, ЖФК Деспина изгуби од ЖФК Тиверија Струмица убедливо со 0:7 (0:2).

Натпревар требаше да биде дерби и требаеш да се игра одличен фудбал, каде победникот требеше до крај да биде неизвесен, бидјеќи и еднта и другата екипа имаат солиден женски фудбалски состав. Но, тој за изнанадување на малубројната публика и домашниот стручен штаб се претвори во убедлива победа на гостинките од Струмица. Во меѓувреме хендикеп за екипата преставуваше и доделениот црвениот картон на Анастасиа Илиевска во 35та минута, при на резултат 0:1, што создаде одлична шанса за ЖФК Тиверија Струмица да постигне уште еден гол до крајот на полувреме и дефанзивно да го започне второто полувреме и да „нареди„ уште пет погодоци во мрежата на ЖФК Деспина.

Од клубот тврдат дека тешките повреди и долгите паузи на клучните фудбалерки и нивната недоволна подговеност да го одиграат овој дерби натпревар е причина за ваквиот крај на натпреварот. Како и да е, ова е овој четврти пораз на прилепските фубалерки оваа сезонава ,а гостите заслужено ги понесао трите бода во Струмица.