Драматична победа на РК Прилеп –Тренинг натпревар за ЖРК Деспина, на гостувањата

1.240

Последното натпревар од есенскиот дел од првенството  ракометарките на Деспина го завршија со победа над тимот на Кузман Вардар на гостување во Скопје ,со  37:21. Со тоа, тие се пласираа ова полисезона на одличното 5 место на табелата со 24 бодови .

На поселдниот натпревар, попладнево, победникот беше одлучен веднаш, само неколку минути од натпреварот,  каде ракометарките на Депсина само нижеа голови од старт , и, на полувреме пстигнаа 20 гола.

Најефикасна во екипата на  Депсина, Сашка Филипоска со 6 постигнати голови, а кај Кузмаа Вардар Ангеловска 7 постигнат голови беше најдобар стрелец

КУЗМАН ВАРДАР – ДЕСПИНА  21:37 (9:20)

КУЗМАН ВАРДАР: Петровска, Ј. Ангеловска 7, В. Ангеловска 3, Додевска 1, Јовевска 4, Стојчевска, Симоновска, Буразер 1, Петковска 3, Јакимовска, Ангеловска 2, Стојановска.

ДЕСПИНА: Димитриеска, Еленин 1, Боризоска 2, Гулеска 4, Рипилоска 4, Камческа 4, Димоска 2, Цветкоска 5, Спиркоска 2, Ристевска, Димитрова 4, Цаневска 1, Седлоска, Миноска, Конеска 3, Филипоска 6.

13ПЕЛИСТЕР 201290181

Ракометарите, пак ,на РК Прилеп во една низвесна битка со екипата на Богданци, славеше победа и ги израдува прилепските фанови.

Реваз Чантурија беше лидер на Прилеп во  значајната победа кај Младост.

Крилото на Прилеп на оваа средба постигна вкупно тринаесет погодока и со неговиот последен гол,на искусен ракометен мајстор бодовите заминаа за Прилеп- Младост 1977 – РК Прилеп 27:28 со што екипата на РК Прилеп остануваат во трка за третото место од групата кое води во Плеј-офот.
Наредниот натпревар екипата на Прилеп го игра на домашен терен против составот на Тиквеш.