ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Почна вакцинирањето против ковид-19 на деца од 12 до 16 години- во Прилеп 60 -тина деца пријавени за вакцинација

1.150

Денес во здравствените домови низ земјава почна вакцинацијата против ковид-19 на деца од 12 до 17 години, каде до вчера беа пријавени 1.800 деца. Во Прилеп пријавени се 60-тина деца за вакцинација. Имунизацијата се овива на вакциналниот пункт во спортската сала на Медицинското училиште.  Децата минатата недела ги добија термините за вакцинација, а денеска се појавија пред вакциналниот пункт заедно со нивните родители,бидјеќи е потребна согласност од родител. Процедурата е иста и за нив, како и за повозрасните – лична карта од родителот и пополнување на апликација за согласност. За децата се предвидени вакцините на производителот „Фајзер“ согласно светската пракса за вакцинација на оваа група население.

вакцинирање

Здравствените власти апелираат дека единствен начин на превенција да не се соочиме со нов силен бран и ширење на опасниот делта сој е што помасовна имунизација. Од Министерството за здравство вчера информирaа дека кај нас се детектирани десетина случаи со делта сој и ниту еден од нив не бил вакциниран.

Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледување на моменталната епидемиолошка состојба во земјава, утринава одлучи да не предложи воведување на какви било рестриктивни мерки за заштита од корона вирусот во земјава.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе