СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

22 години од Општина Могила

496

Општина Могила  се подготува за одбележувањето н 22 години од формирањето  на Општината. Одбежувањато е на 12 септември, среда и започнува со одржување на Свечена седица на Советот на Општина Могила

„По повод 22 години од Општина Новаци, која ја стекна општината со територијалната поделба, очекуваме да пристигна сите градоначалници од пелагонискиот регион.Поканети се лица од државниот и политчкиот кор од Р. Македонија,  амасадори, конзули , како и други гости и медиуми, со единствена цел достојно и заедно да го одбележиме празникот на  Општна Могила.  По повод прославувањето на 22 години од основањето на општината во 20 часот  на плоштадот во Општина Могила ќе се одржи културна забана програма на  која ќе настапат Наум Петрески, Влатко Лозаноски – Лозано како и група Калабалак. На денот на оснивањето на Општина Могила ќе биде промовирано и видео кое ја прикажува Општината која изобилува со голем број културно-историски споменици, природни убавини, но и голем број археолошки наоѓалишта, и ја преставува Општина Могила како добра туристичка дестинација на туристичката карта.„- вели портпаролот на Општина Новаци ,Мартин Николовски

На својот facebook профил градоначалничката на Општина Новаци, јасмина Гулевска, ги  поканува сите заинтересирани „да дојдете и заедно да го одбележиме роденденот на Општина Могила. Ве очекуваме! “- напиша таа.

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе