CSS Template
Категорија

Дијаспора

Австралија под огнена закана

Најголемите шумски пожари од постоењето ја ставија на тест и војската во Австралија која што помага во спасување и евакуација на населението. На помош се и пожарникари од САД. Вонредната состојба во Нов Јужен Велс стапи во сила денеска и ќе…

Пустец се солидаризира со своите сограѓани погодени од разорниот земјотрес

Македонскиот народ во Пустец сочувствува со болката и потребата од помош на семејствата погодени од катастрофалниот земјотрес во Албанија. На иницијатива на Васил Стерјовски, пратеник Македонец, во парламентот на Република Албанија и…

Танец ги раздели, па ги сплоти Македонците во Австралија

По повод 70 години од постоењето Националната институција на народни песни и игри Танец, гостува во Австралија, со турнеја во три градови Мелбурн, Канбера и Сиднеј. Уште со најавата за концертите, Македонците во Австралија се поделија околу…

Македонка избрана за градоначалник во општината Вителси,Мелбурн

Македонката Емилија Лиза Стерјова стана најмлада градоначалничка на општината Вителси (Whittlesea) во австралискиот град Мелбурн, во сојузната држава Викторија. Таа за првпат беше избрана за советник во Советот на Општина Вителси во ноември…

Најдолгото македонско оро се одигра во Австралија (ВИДЕО)

Македонскиот фестивал за храна во Мелбурн и годинава беше место каде се јадеше највкусната храна, а во придружба на традиционалната музика, се одигра и најдолгото македонско оро во Австралија. Играорците, членови на културно уметнички…

Македонски фестивал за храна во Мелбурн, ќе се игра најдолгото македонско оро

В недела, 27 октомври, на големиот празник Света Петка во Мелбурн, Footscray Park со почеток во 10 часот по локално време, ќе се одржи осмиот по ред Македонски фестивал за храна со промовирање на македонската култура. Годинава ќе се…

Македонците во Австралија на 8 ми септември ќе протестираат

По повод националниот празник 8 Септември Денот на независноста на Македонија, во Австралија, Македонците се организираат преку социјалните мрежи и организации на протести против промената на името на државата и забраната за употреба на…

(Видео спот) Виножито ќе учествува на евроизборите во Грција – „Зборувајте го нашиот…

Партијата на Македонците во Грција, Виножито, како членка на Европската слободна алијанса (ЕФА – алијанса на партиите на малцинствата во Европа), на 26 мај ќе учествува на евроизборите во Грција. Виножито го помина…

Првиот пратеник Македонец во парламентот на Албанија

Васил Стерјовски, генерален секретар на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција(МАЕИ) ќе биде пратеник во албанскиот Парламент. -По известувањето од Централната изборна комисија на Албанија,…

„Виножито“ бара изучување на македонскиот јазик и богослужби на македонски јазик во Грција

Партијата „Виножито“ на етничките Македонци во Грција од универзитетот „Македонија“ во Солун побара изучување на македонскиот јазик. „Во програмите на вашиот универзитет треба да го промовирате и изучувањето на македонскиот јазик, јазикот…