CSS Template
Категорија

Австралија

Македонка избрана за градоначалник во општината Вителси,Мелбурн

Македонката Емилија Лиза Стерјова стана најмлада градоначалничка на општината Вителси (Whittlesea) во австралискиот град Мелбурн, во сојузната држава Викторија. Таа за првпат беше избрана за советник во Советот на Општина Вителси во ноември…

Најдолгото македонско оро се одигра во Австралија (ВИДЕО)

Македонскиот фестивал за храна во Мелбурн и годинава беше место каде се јадеше највкусната храна, а во придружба на традиционалната музика, се одигра и најдолгото македонско оро во Австралија. Играорците, членови на културно уметнички…

Македонски фестивал за храна во Мелбурн, ќе се игра најдолгото македонско оро

В недела, 27 октомври, на големиот празник Света Петка во Мелбурн, Footscray Park со почеток во 10 часот по локално време, ќе се одржи осмиот по ред Македонски фестивал за храна со промовирање на македонската култура. Годинава ќе се…

Македонците во Австралија на 8 ми септември ќе протестираат

По повод националниот празник 8 Септември Денот на независноста на Македонија, во Австралија, Македонците се организираат преку социјалните мрежи и организации на протести против промената на името на државата и забраната за употреба на…

Беспрекорен Фестивал на македонската култура и храна во Мелбурн (ГАЛЕРИЈА)

Во Мелбурн денеска во организација на MACO (Македонска асоцијација на организациите на заедницата) се одржа официјалниот фестивал на македонската култура за 2018 година во Footscray Park, кој оваа година се одржува седми пат по ред.…

Каратистите со македонско потекло одлични на отворенoто првенство на Австралија во карате

Талентираните каратисти со македонско потекло на австралискиот континент и годинава покажаа дека припаѓаат во врвот на овој спорт. Поради покажаните одлични резултатити во континуитет неколкумина ќе ја претставуваат Австралија на…

Заврши дипломатската мисија на Веле Трпевски, амбасадор на Република Македонија во Австралија

Амбасадорот на Република Македонија во Австралија Н.Е Веле Трпевски ја заврши својата дипломатска мисија во Австралија. Пред заминување за Република Македонија македонската заедница од Сиднеј како знак на благодарност на неговата…

Етнички Македонци во Австралија си ги враќаат автохтоните македонски презимиња

Голем број Македонци во Австралија започнале процедура пред локалните власти за промена на своите имиња при што старите грчки презимиња се враќаат во оригиналната форма. Еден од тие што завршил со процесот е Стивен Пандов кој до минатата…

Масовни протести на Македонците во Австралија за прекин на преговорите за името

„Ние сме Македонија“, „Ние сме Македонци“ - ова беа пораките на десеци илјади австралиски Македонци кои денеска маршираа по улиците на Перт, Мелбурн, Бризбен и Сиднеј во Австралија. Глобалната граѓанска иницијатива „Ние сме Македонија“,…

Во заедничка акција Македонците во Мелбурн се справуваат со говорот на омраза

Билборд со говор на омраза се појави во Мелбурн и ги крена на нозе Македонците кои експресно реагираа за негово отстранување. Имено, во редицата провокации кои деновиве се актуелни кон македонската заедница во Австралија…