CSS Template
Категорија

Крушево

Младите го обновија древниот обичај ПРЕД БОЖИК: “Дева“ кој се празнува само во Крушево и во Витлеем…

Крушево е единствениот град во Македонија каде што за коледе не се палат традиционалните коледарски огнови. Но, само во Крушево и во Витлеем се празнува празникот, ДЕВА, што означува најавување на раѓањето Христово. Млади момци заедно со…

Советот на општина Крушево ја одржа 61 та седница

Советот на општина Крушево ја одржа 61-та редовна седница, која што се реализираше „онлајн“ на 25 ти декември. На дневниот ред од седницата централно место зазеде презентацијата на развојните програми и плановите на општина Крушево за…

Здравствен дом Крушево обезбедува пункт за примена на брзи Ковид тестови

Здравствениот дом во Крушево ќе прави брзи антигенски тестови за утврдување на Ковид 19. Тестовите се веќе обезбедени преку Министерство за здравство, како што денеска, објави здравствената установа на социјалните мрежи, а информацијата…

(фото) Боите на Крушево

Низ слики,  НАЈВИСОКИОТ ГРАД НА БАЛКАНОТ. Смесетен на падините на Бушева Планина, заобиколен со густата крушевска корија и езеро кое плени со убавина, како бисерно планинско око, заобиколено со пешачка патека, каде крушевското сонцето ги…

Од КОВИД 19 почина лекар од Крушево

Матичниот лекар од Крушево, спец.др.Вангел Трајулески – Луше, денеска починал од Ковид-19, откако бил хоспитализиран десетина дена во Инфективната клиника. Веста ја споделија на социјалните мрежи, колегите од Здравствениот дом во Крушево.…

Крушево продолжува со активности за превенција од Ковид, поделени заштитни маски

Заштитни медицински маски обезбедени преку донација од Република Турција денеска беа поделени во Крушево. За тоа се погрижија вработените во Општината кои поделија 300 маски на случајни минувачи во центарот на Крушево. Ризична група која…

Крушево ги дезинфицира јавните површини

Иако, брјот на заразени во Крушево е минимален , Општина Крушево продолжува со дезинфекција на јавните институции и училиштата, со цел заштита од КОВИД 19. Во последние 24 часа во Крушево има 1 новозаразен , а од почетокот на…

Од КОВИД 19 почина советничка на Советот на Општина Крушево

54-годишна советничка на општина Крушево, наставничка и работник за влашката култура во Крушево попладнево ја загуби битката со корона вирусот. Веста ја потврди градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски преку…

Неофрмалната група од млади луѓе од Крушево донира компјутери

Тимот на „Викенд во Крушево – Вашиот онлајн туристички“ , се вклучи во  акција Донирај компјутер,  преку која се обезбедени два компјутери за деца од Крушево кои не можат да следат „онлајн“ настава. „Нашата работа е да го промовираме…

Во спомен на Тоше, 10 маратонци в петок пристигнуваат во Крушево

Денот кога се случи трагичната сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, и оваа година во спомен на Тоше Проески, вкупно десет маратонци, ќе пристигнат во Крушево во петок, на 16-ти октомври на пладне. Заради пандемијата, скратена е…