СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Да се отстранат двојазичните табли побараа од ОК на ВМРО- ДПМНЕ Прилеп

253

На прес конференција денеска од ОК на ВМРО- ДПМНЕ Прилеп ги прозваа раководителите на неколку регионалните служби и побараа од нив, како што рекоа да го послушаат својот лидер.
Изјавата ја пренесуваме во целост:

„Во надеж дека ќе ги испере своите валкани раце, Зоран Заев пред изборите одново манипулира со сите граѓани на Република Македонија.
На ТВ дуелот со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Заев рече дека поставувањето на двојазични табли на институциите во Прилеп било направено по грешка и дека истите ќе биле тргнати.
Токму Зоран Заев е виновникот за провокациите кон граѓаните на Прилеп, под чие менторство беа поставени двојазични табли на Центарот за социјална работа и филијалите на фондовите за здравство и пензиско и инвалидско осигурување.
За тоа колку е загубена неговата позиција и авторитет, зборува и фактот што од коалициониот партнер во власта велат дека двојазичните табли во Прилеп не биле грешка и требало и понатаму да бидат поставени.
ВМРО-ДПМНЕ ги повикува: Дејан Тошески – директор на Меѓуопштинскиот центар за социјална работа, Виолета Малкоска – Тошева, раководител на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување и Кристијан Пиличев – раководител на Фондот за здравствено осигурување, да го послушаат својот лидер и да ги
отстранат двојазичните табли од своите институции.
Toa e најмалку што можат да сторат пред граѓаните пред да ги напуштат фотељите на 12-ти април.
Лажното ветување за “eдно општество за сите” продре на виделина, а вистината е дека Зоран Заев и тогаш и сега манипулира со граѓаните од сите етникуми и прави раздор.
Прилеп е општина каде се почитуваат верските и национални разлики, иако во градот речиси и да не живее албанско население, но со ваквите потези на власта на СДСМ се подрива толеранцијата и соживотот кој се негува со генерации.
Виновникот за сите неправди, за сите понижувања, за сите поделби има само едно име, а тоа е Зоран Заев.
На 12-ти април Заев ќе положи сметка пред Македонците и пред сите наши сограѓани кои сакаат подобар живот и Обнова на државата,изјави Иван Младеноски, член на ИК на УМС, Регионален Центар за комуникации Прилеп

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе