CSS Template

Девет натпреварувачи – девет медалји за џудистите на Сеишен

506

Џудо клубот Сеишин од Прилеп имаше уште еден успешен настап на меѓународен турнир во странство. Од силниот турнир во Црна Гора, „Трофеј Никшиќ-2019“ џудистите на Сеишен се вратија со девет освоени медали.

Вкупно 9 натпреварувачи отпатуваа за Никшиќ и успеја да се вратат со исто толку медалји во силната конкуренција на 290 натпреварувачи од 32 клубови.

Џудистите на Сеишин освоија 2 златни, 3 сребрени и 4 бронзени медали. До најсјајните одличја дојдоа Валентин Димитриоски во кадетска конкуренција во категорија -90 килограми, како и Јован Најдовски во категоријата +90 кг.

На турнирот во Црна Гора вреди да се напомене дека учество зедоа 7 држави Македонија, Србија, Хрватска, Словенија, Косово, Босна и Херцеговина и домаќинот Црна Гора.


semm
Farma Dolneni
Vivafarm