ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Време е за фудбал-Почнува светското фудбалско првенство

526

Од денеска па до 15 јули, светот ќе го врти фудбалот. Почнува Светското фудбалско првенство во Русија. Ова е 21-ви планетарен собир на најдобрите селекции . Тоа е најзначајниот трофеј во историјата на најважната споредна работа во светот.

Честа да го отворат Мундијалот ќе имаат домаќинот Русија во дуелот против Саудиска Арабија. Мечот ќе се игра попладнево од 17 часот на стадионот „Лужники“ во Москва. Пред почнување на дуелот, ќе има свечено отворање на СП. 

На турнирот ќе учествуваат 32-те најдобри репрезентации, а во следните 32 дена ќе се одиграат точно 64 натпревари. Мечевите ќе се играат на 12 стадиони во вкупно 11 различни градови во Русија, кои се распространети на 2000 километри.

Селекциите се поделени во осум групи со по четири репрезентации. По трите меча во групната фаза, само првопласираните две од секоја група ќе продолжат во нокаут фазата, односно во осминафиналната рунда. Од тој момент, па се до крај ќе се играат мечеви на елиминација.

Германија е актуелен светски владетел. Останува во следните месец дена да гледаме квалитетен фудбал, а на 15 јули да дознаеме кој ќе биде новиот светски првак кој ќе ја носи оваа титула во следните четири години.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе