ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Две јавни чешми – едната на Плетвар, другата во Лениште, немаат исправна вода за пиење

622

Две јавни чешми од кои месното население и минувачите користат вода за пиење, според последните испитувања на Центарот за јавно здравје имаат негативни показатели за исправноста на водата. Станува збор за јавните чешми кај ресторанот„ЧЕ“ на превојот Плетвар, како и во селото Лениште.
Од Центарот за јавно здравје, од одделот за хигиена информираат дека редовните испитувања покажале оти овие јавни чешми немаат исправна вода за пиење.
Според препораките на медицинските стручњаци од одделот за хигиена, пред употреба водата од овие две јавни чешми задолжително треба да се преврие 10 минути.
Општина Прилеп во чија надлежност се овие чешми (не на ЈП „Водовод и канализација“), ги известува месните заедници на овие населени места да ги информираат жителите да ги следат препораките на Центарот за јавно здравје.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе