ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Две третини од годинешната тутунска реколта е откупена

602

Откупот на тутунот се одвива без проблеми. Откупната кампања се наоѓа во својата завршница и според претседателот на Сојузот на тутунски здруженија Кире Неделковски, досега во рамките од вториот месец од стартот, тутунарите не пријавиле никакви забелешки за текот на купопродажбата.

– Досега, на територија на цела Македонија откупени се вкупно 17 милиони килограми по просечна цена од 208 денари за килограм. Според најавите, за откуп остануваат уште вкупно од 4 и пол до 5 милиони килограми, вели во телефонски разговор за Радио Пела, Неделковски.
Тој потенцира дека 90 отсто во источниот дел од земјава откупот е завршен и најголемиот дел од преостанатите количества тутун за преземање се наоѓаат во Пелагонија. Исплатата на преземениот тутун се одвива без застој од 3 до 7 работни дена од предавањето на производството.

Проценките се дека очекуваните количества од годинешната тутунска реколта ќе изнесуваат до 22 милиони килограми. Во откупот на тутунот вклучени се вкупно 9 компании. Според законските регулативи откупот на тутунот треба да заврши заклучно со 15 ти март.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе