ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(ФОТО) Парковската површина на Могила облагородена со нови садници

299

Паркот на Могилата облагороден со нови садници! ЈКП Комуналец -Прилеп на потегот позади споменикот Жена борец, во паркот – шума на Могилата и во останатите парковски површини на засадија дрвја од видот црвен даб, јавор и бела бреза.

 

Стручниот тим за хортикултурно уредување на парковските содржини на ЈКП Комуналец информираа дека поголемиот дел од дрвјата на Могилата застаруваат, па потребно е нивно обновување, но и зголемување на зелените површини со зеленило. Па, ваквите активности за обновување на парковските површини со нови хортикултурни елементи ќе бидат оставени за напролет, со што е предвидено и  нови рекреативни и забавни содржини во овој парк.

Сега за сега ови дрва треба да се чуваат и да растат, за поубава и почиста животна средина !

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе