ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Градска библиотека издаде библиографија за Коле Чашуле

571

„Библиографија за Коле Чашуле“ е насловот на новата публикација на градската библиотека „Борка Талеска“ од Прилеп, која што е идеален водич за натамошни истражувања за делото и животот на романсиерот, драматургот, литератот и публицист Коле Чашуле. Со ова дело вработените во градската библиотека всушност на некој начин ја збогатуваат и роднокрајната литература, бидејќи Чашуле е роден во Прилеп, овде го завршил основното образование. Тој е истакнат учесник во НОБ и член на партизанската единица којашто ја нападнала полициската станица во Прилеп на 11 Октомври 1941 година. Чашуле почина во Скопје 2009 година, но зад себе остави трајни споменици во општествениот и културен живот во државата.

Оттука овој труд на градската библиотека има уште поголемо значење. Содржи 510 содржини коишто се собирани минатата година од печатените медиуми, дневни, месечни и периодични весници и списанија. Сè до кое што успеале да дојдат вработените во оваа институција го собрале и систематизирале во ова дело. Најзначаен е придонесот на Каролина Крстеска ангажирана како составувач,уредник и редактор на делото.

Библиографијата излезе од печат на крајот на минатата 2017 година и е достапна на сите граѓани, коишто покажуваат интерес да дојдат до точна информација, што ќе им служи како водич во натамошните истражувања, посветени на делото и животот на нашиот сограѓанин Чашуле.

 

 

 

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе