ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

И, децата од 12 до 16 години од понеделник ќе можат да се вакцинираат, но со согласност на родителите

376

Од понеделник, со вакцина против коронавирусот ќе може да се имунизираат и децата од 12 до 16 години. Вакцинацијата кај децата ќе се одвива со вакцината на Фајзер, која во овој момент е единствена вакцина која е дозволено да се користи согласно препораките во внатрешното упатство за оваа категорија на деца Вакцинацијата нема да биде задолжителна, туку родителите со своите деца ќе може да се појават на пунктовите на доброволна основа – најави министерот за здравство, Венко Филипче.

За разлика од децата, сите останати граѓани може да се вакцинираат со која било вакцина што им е на располагањ, а при теренската имунизација ќе се користи вакцината на Синовак.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе