ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Излетнички, низ Прилепското Вештачко езеро

985

Ден сончев, убав пријатен за прошетка, за излез од урбаната средина; можност на неколку часа да се отстарнат маските и да се дише чист воздух; да се наполнат батериите со нова енергија; да помуабетиш ( на растојание) со сограѓаните,познаниците кои одамна не си ги сретнал, кои исто, како и ти, си одлучил да прошеташ по прилпската околина.

И, како вообичаено, голем врој излетници, денеска го посетија Вештачкото езеро – Прилеп, кое важи за едно од најпосетуваните излтнички места во Прилеп. Езерото, и овој пат, не многу богато со вода. Рибари и нема, бидјеќи одамна рибата ја нема на оваа водена површина, иако важеше за езеро со богат рибен фонд. Рибарите, сега само како излетници, останаа само со рибарските приказни за старата добра слика на овој предел, наполнето езеро со вода , поседнатаи рибари на брегот и многу риба и рибарски фалби. Но, спомените се добри човек да се наврајќа човек, особено кога станува збор за природната убавина и за богатството на природата.

И, така денот денес само потврди колку на луѓето им недостига прошетката ,онаа слобдона,без маска ,без ограничувања, без дестинаца и растојание. Денес голем број од излетнците, кој на прошетака со своето семејсто, кои шетајќи ги своите миленици, сакјаќи чист воздух и слободено душење, без маска, уживаа во убавот зимско време, проследено со малку пријатно сонце и прекрасна глетка.

Пешачките патеките од проектот „Прилепско езеро – Нови авантури, нови можности“, веќе прилепчани почнаа да ги користат за убава прошетка, иако сеуште тој простор е во градежна постапка. Но, денеска машините мируваа, а прошетките низ боровата шума, дават посебан драж во уживањето во природа. Децата трчаа по патеката, млади парови се шетаат низ стазите, а љубителите на велосипедизмот ја „испробуваа пешачката патеката„       

Спортско рекреативниот центар кај вештачкото езеро треба да  претставува зона на активен туризам, со надаже дека ова ќе биде одржлив проект, кои ќе остане за генерации, а не само проект за „еднократна употреба „.Прекрасен зимски ден! 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе