СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Јакнење на малцинствата и специфични групи за промовирање на партиципативна демократија на ниво на заедница II фаза

143

Успешната приказна за јакнење и промовирање на партиципативната демократија ЦГИ ја продолжува и во 2020 и 2021 година со поддршка од ifa/Zivik Федерална Канцеларија за Надворешни работи на Сојузна Република Германија. Овој проект со својот пристап се заснова на решеност да работи за млади и заедно со млади и да обезбеди услови во кои младите можат да го исполнат својот потенцијал како активни граѓани кои придонесуваат не само за нивниот личен и професионален развој, туку и кон развојот на целото општество.

Активностите на втората фаза ЦГИ ќе ги работи ви истите 10 општини како и претходната, ќе бидат вклучени млади, претставници од локални самоуправи, граѓански организации, медиуми, но овој пат во проектните активности ќе бидат вклучени и 10 средни училишта. Резултатите во работата ќе ги постигне со јакнење на млади – обуки за млади; младински кампови за развој на локални иницијативи; имплементирање на иницијативи подготвени од младите; застапување; организирање на отворени дебати; подобрување на соработката меѓу младите и состаноци со медиуми и поддршка од нив.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе