ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Kако Прилеп ќе го одбележи 11-ти Октомври, Ден на востанието на Македонија?!

609

Ден на народното востание на македонскиот народ познат како 11 Октомври, Прилеп ќе го одбележи со пригодна програма, настани кои главно се повторуваат и ќе траат од 9-ти до 15-ти октомври. Турнирот во џудо и фестивалот „Ѕвездички“ ќе се одржат на 9 -ти  октомври, на 10-ти е Фестивлот на медот на плоштадот „Методија Андонов Ченто“, а централната манифестација и огнометот се вечерта во 19 ,оо часот со импровизиран напад на Участакот и говор на градоначалникот.  На 11 -ти Октомври, официјални претставници од градот и здруженија на граѓани ќе положуваат цвеќе на спомен обележјата во Прилеп и Могилата на Непобедените и традицонално ќе се одржи промотивната изложба на автомобили, олдтајмери.

Целата програма на 7- дневно чествување на празникот 11-ти Октомври,  Денот на народното востание на македонскиот народ против фашистичкиот окупатор ја имате во целост:

 

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе