ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Катерина Милеска од ЖФК Деспина е новиот селектор

396

Катерина Милеска, е именувана за селектор на женската репрезентација до 17 години, соопшти ФФМ. Таа е и прва жена селектор на женска фудабалска реперезнтција, која главно, било место за машките колеги. Кате Милеска е актуелен тренер на првакот ЖФК Деспина, сеуште е активна репрезентативка на македонската женска репрезентација и рекордерка по бројот на настапи во женската селекција

„Ме радува тоа што сум прв женски селектор на македонска репрезентација. Визијата на ФФМ „Повеќе жени, повеќе голови“ и стратегијата за развој на женскиот фудбал е насочена кон вклучување на повеќе девојки и жени во нашиот фудбал. Се надевам дека ќе бидам поттик за доплнителна промоција на женскот фудбал. Се разбира, со докажување во работата и подобри резултати на националните тимови“.- истакна Кате Милеска

„Бев вклучена како тренер во селекцијата до 15 години и одлично ги познавам девојките од репрезентацијата. Ни следуваат два пријателски натпревари против Романија и тоа е убава можност да го видиме нашето ниво на игра. Се надевам дека заеднички ќе ја градиме селекцијата на вистински начин и ќе создаваме репрезентатиен квалитет за А селекцијата„- изјави таа

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе