ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ќе го вратиме спортскиот дух на Прилеп

576

Кандидатот за советник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Прилеп, Илија Ристески, на денешната прес конференција ги посочи проектите за развој на спортот во општината:

„Почитувани спортисти, почитувани Прилепчани, Прилеп заслужено го носесеше епитетот најспортски град во Македонија, расадник на успешни спортски клубови кои дадоа голем број врвни спортски имиња.Велиме беше, зошто во последните 4 години професионалниот и рекреативниот спорт во Прилеп стагнираат во секој поглед. Локалната власт на СДСМ очигледно незаинтересирана да ги исполни ветувањата, комплетно го унакажа спортскиот живот во општината. Нема затворен базен, не се обнови салата Партизан, не се обнови сала Македонија, пропаѓаат веќе постоечките игралишта, нема нова спортска и велосипедска
инфраструктура. Едно големо ништо! Но Прилеп заслужуваа многу повеќе! Заслужува полни трибини и бројни спортски успеси на кои сите ќе се радуваме. Тоа ќе го постигнеме со многу работа, посветеност и реални проекти. Затоа ви ветуваме, ви гарантираме, дека по 17 Октомври повторно заедно со вас ќе го вратиме спортскиот дух на Прилеп. Професионалните спортисти и рекреативците ќе добијат соодветни услови за спорт и работа.
-Ќе ги поддржиме младите спортисти и ќе субвенционираме набавка на опрема за
младинските спортски клубови
-Ќе го поддржуваме фудбалскот клуб Победа и Ракометниот клуб Прилеп
-Ќе обебзедиме субвенции за набавка на велосипеди и ќе изградиме велосипедски патеки.
-Ќе обезбедиме силна поддршка за унапредување на алтернативните спортови во градот
-Ќе изградиме затворен пливачки базен согласно сите стандарди
-Ќе ги реконструираме спортските терени во склоп на Могилата на непобедените
-Комплетно ќе го реконструираме фудбалскиот стадион “Металец” со придружните објекти за
тренинзи за потребите на професионалните екипи од градот
-Ќе обезбедиме нова ограда и реконструкција на соблекувалните на стадионот во с.Големо
Коњари и комплетно ќе го рехабилитраме стадинот во с.Тополчани,“ рече меѓу другото кандидатот за советник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Прилеп, Илија Ристески.

https://www.facebook.com/okprilep/videos/924299124864981

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе