ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Проект за заштита на животната средина во Преспа

255
Во Ресен, на 6 јули,  се одржа конференција за почеток на проект за заштита на животната средина во Преспа.
 На конференцијата присуствуваше проектниот тим и партнерите во проектот, односно Oпштините на чело со градоначалниците Јован Тозиевски од Ресен и Едуард Дуро од Девол, а повеќето од присутните беа претставници на институции, земјоделци и земјоделски друштва, претставници на училишта и сл.
Проектниот тим ги презентираше активностите на проектот кои ќе придонесат кон заштита на животната средина особено со изградба на канализациски мрежи и пречистителни станици во двете општини, како и подигање на свеста кај граѓаните и зајакнување на прекуграничната соработка помеѓу луѓето и институциите од двете страни на границата.
Проектот „Превенција од ризици за практики за животна средина за земјоделци – ПРЕСПА“ е финансиран од Европска Унија од програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Северна Македонија и Република Албанија, а во реализација на Центар за граѓанска иницијатива од Прилеп, Општина Ресен, Организација за управување со дестинации од Корча и Општина Девол.
Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе