ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Концерт на гитаристот Илија Чакароски

340

Утре, 5 ноември 2021, петок, од 19 ч. во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“ ќе се одржи концерт на класична гитара на кој ќе настапи Илија Чакароски, кој ќе изведи дела од Бах, Сор, Џулијани, Тарега…

Илија Чакароски е академски образован гитарист, еден од најактивните музичари на сцената во Прилеп и во другите градови низ земјата. Почнал со музичко образование во ОМУ „Ордан Михајлоски – Оцка” во Прилеп по предметот пијано каде и го завршил 6 годишното школување. За време на школувањето учествувал на повеќе државни натпревари и освоил повеќе надради. Завршил музичка академија во Софија – Република Бугарија на Националната музичка академија „Панчо Владигеров”- отсек гитара, во класата на професор Цветан Недјалков – еден од најпознатите гитаристи во Бугарија и пошироко на Балканот. Моментално работи како професор по гитара во основно музичко училиште „Ордан Михајлоски-Оцка“ Прилеп.

Поседува долгогодишно педагошко работно искуство, учествувал на многу семинари, работилници, како и селекција и утврдување на програми за реализација на школувањето по предметот гитара. За неговата класа по гитара има преголем интерес и таа низ годините се истакнува како најбројна во музичкото училиште, а неговите ученици бележат многу бројни награди на државно ниво и имаат освоено повеќе први места. Членува во неколку бендови :Vinyl Bandits, Hypnotic Wave и др. каде се јавува и како композитор на своја авторска музика (Сенка – Vinyl Bandits и неиздадени инструментални дела од Hypnotic) Соработува со музичари од различни жанрови, еден од нив е вокалот Добрила Грашеска од Чалгија Саунд Систем, со која настапува на манифестацијата Јавен Простор Прилеп, со програма на македонски евергрини. Класичната акустична гитара е еден од жанровите кон кои се насочува и со голем перфекционизам се труди да ја долови убавината на класичната литература напишана за овој инструмент. Изведува дела од повеке периоди: Ренесансата, Барокот, Класицизмот и Романтизмот. Одржал целовечерен концерт на класична музика во Амфитеатарот во Струмица заедно со Ана Митоска – сопран во 2020 година, како и во Прилеп во голема сала на Центар за култура во ноември 2020 година.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе