СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Крушево ќе добие 62.000 швајцарски франци за проекти и транспаретност на Советот

272

Крушево ќе добие 62.000 швајцарски франци за имплементација на приоритетни проекти и за подобрување на транспарентноста.  За таа цел, во рамки на проектот „Зајакнување на општинските совети” крушвскиот градоначалник Томе Христоски и претседателот на општинскиот Совет, Тома Петроски потпишаа Меморандум за соработка со Програмата за развој на ОН (УНДП) .

Како што соопшти локалната самоуправа, Крушево е една од деветте општини кои се дел од последната фаза на овој проект, кој опфаќа неколку компоненти: градење капацитети на советниците преку одржување на обуки и врежување на советниците, финансирање за имплементација на иновативни алатки за подобрување на транспарентноста на Советот, како и финансирање на еден до трите проекти до максимална вредност до 50.000 швајцарски франци. Средствата ќе бидат одредени преку форуми на заедниците.

Проектот „Зајакнување на општинските совети”, вреден 3,4 милиони швајцарски франци е финансиран од Швајцарската агенција за развој и соработка, имплементиран од УНДП во партнерство со министерствата за локална самоуправа и за финансии, со заедницата на единиците на локалната самоуправа, Здружението на финансиски работници и Телото на ОН за родова еднаквост и унапредување на жените (УН Жени).

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе