CSS Template

Крушево вечерва будно за пожарите

249
Avtokontrol1

Неколкуте жаришта на пожарот се локализирани и состојбата е стабилна. Манастирот е безбеден и вечерва ТППЕ Крушево будно ќе ја следи состојбата. Благодарност за ажурноста на институциите и придонесот на сите волонтери, се вели во пораката која на фејсбук ја објави градоначалникот Томе Христоски.

Неколкуте жаришта на пожарот се локализирани и состојбата е стабилна. Манастирот е безбеден и вечерва ТППЕ Крушево будно ќе ја следи состојбата. Благодарност за ажурноста на институциите и придонесот на сите волонтери.

Posted by Томе Христоски on Вторник, 29 октомври 2019

Од снимката се гледа дека попладнево неколку жаришта повторно се активирале на Бушева планина кај Крушево каде гори нискостеблеста шума. Во акцијата за гаснење на пожарот околу манастирот „Св. Преображение“ кај Крушево, беа вклучени доцна синоќа беше локализиран и ставен под контрола, но во текот на денов повторно се разгоре.
Шумскиот пожар избувна во саботата, околу 11 часот над селата Арилево и Горно Дивјаци кај манастирот „Св. Преображение“. Во гаснењето интервенираат екипи на ТППЕ Крушево, ЕЛС Крушево и ШС Липа од Крушево, како и два авиони на Дирекцијата за заштита и спасување, припадници на АРМ и хеликоптери.

https://www.facebook.com/100012367146253/videos/769721026783462/


semm
Vivafarm
Farma Dolneni