ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Крушево вистинска дестинација за велигденските и првомајските празници (ВИДЕО + ФОТО )

За продолжениот викенд , сите празнично во Крушево

191

Ова е еден голем празник кој што опфаќа голем дел од нашата традиција и нели е продолжен викенд во кој што очекуваме многу гости , градот веќе се раздвижува , сите оние традиционални подготовки на празникот се веќе при крај , вели Сотир Габелоски, ливето за односи со јавност во општина Крушево.

Габелоски потенцираше дека се очекуваат туристи од цела Македонија затоа што овој празник секогаш Крушево го претставува како вистинска дестинација за сите оние кои што сакаат да го почуствуваат планинскиот воздух но и да си поминат празнично во атмосферата што ја доловува градот. Покрај активностите кои се случуваат за време на велигденските и првомајските празници , во Крушево каде се очекува и околу 80% исполнетост на сместувачките капацитети , ќе се одржи и манифестацијата која се одржува неколку години , “Смотра на уникатни шарпланинци” .

Во отворената програма на Радио Пела , РАДИО ШТО СЕ ГЛЕДА , погледнете и кои други манифестации ќе се одржат во овој период  во градот Крушево , од гостувањето во живо на Сотир Габелоски.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе