ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Кутија за донација во спомен куќата на Тоше, а во Нова Градишка ќе биде откриен споменик

481

Деновите во Нова Градишка, Хрватска, ќе биде откриен споменик на Тоше Проески, кој ќе претставува симбол и потсетување на неговиот живот и дело. По тој повод, во посета на Нова Градишка, ќе отпатува градоначалникот на општина Крушево, Томе Христоски.

ПОСЕТА НА АМБАСАДОРОТ НА МАКЕДОНИЈА НА ОПШТИНАТА ПРЕД ЗАПОЧНУВАЊЕ НА ТРКАТА НА МАРАТОНЦИТЕ

 

Градот Нова Градишка, 14 -та година по ред му оддава почит на Тоша Проески, кој загина на 16 октомври на автопатот кај Старо Петрово Село. Симпатизерите на Тоша Проески, секоја година го означуваат датумот на неговата смрт, и со оддавање почит и положување венци 14  година, трачаат ултрамаратон од Нова Градишка во негова чест, во кој маратонците трчаат до родниот град на Тоша, Крушево.

Овој немили настна остави непречен врска помеѓу Нова Градишка и Крушево.

 

 

Инаку, годинава во спомен куќата „Тодор Проески“ е поставена кутија за донации со цел да се продолжи хуманитарното дело на пејачот Тоше Проески.  Кутијата беше поставена на 16-ти октомври, на денот од 14-годишнината кога Тоше загина во сообраќајната несреќа кај Нова Градишка, Хрватска. Парични средства ќе можат да се донираат се до денот на раѓање на Тоше – 25-ти јануари 2022-ра година и ќе може да бидат употребени во хумани цели.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе