ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Мирчески: Време е за серизни политики, да го вратиме достоинството на земјоделецот!

905

Со писмена реакција за состојбите на македонското земјоделство денеска до медиумите се обрати и Игор Мирчески, координатор на новоформираните тутунски здруженија. Ја објавуваме во целост:

„Почитувани земјоделци,почитувани тутунари како човек кој не е член на ниедна политичка партија и е координатор на новоформираните здруженија кои се формираа точно поради манипулациите кои им се правеа на тутунарите а со цел на нивна заштита ми дава за право секогаш слободно да го искажувам мојот став во врска со сите случувања во земјоделието каде вистината е дека моменталната ситуација во државата е повеќе од алармантна,да не речам катастрофална што впрочем се чувствува кај секој од нас. Како на економски,финансиски,енергетски па и на политички план,но јас ќе се фокусирам на земјоделието кое е моја сфера на интересирање.

Ситуацијата во која ни се наоѓа нашето земјоделие е очајна по нас земјоделците, каде неколку години по ред се соочуваме со ниски откупни цени на нашите производи,нерегулиран откуп а сето тоа дополнително отежнато со зголемени и високи трошоци за производство. Нашата влада која требаше да биде наш партнер во овие тешки времиња и која ќе продуцираше низа конкретни мерки за полесно да се преброди овај период не најде соодветен начин да изнајде решенија на ваквата ситуација а пожалосно е и тоа што дополнително и самата продуцира проблеми со манипулативната и нередовна исплата на финансиската поддршка(субвенциите). Поради сите овие причини крајно време е да одлучиме дали уште ќе седиме дома на фејзбук или ќе преземеме конкретни чекори со кои ќе го повратиме достоинството на земјоделецот и ќе ја спасиме од изумирање најважната стратегиска гранка во државата. Затоа почитувани мои: Доста е од политиканства, време е за сериозни политики!!! Од нас самите зависи,“ стои во писмената реакција на Игор Мирчески, координатор на новоформираните тутунски здруженија.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе