СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

На Селечка на помош авиони за гаснење пожар од Дирекцијата за заштита и спасување.

838

Со пожарот е зафатена густа борова шума која се протега веднаш над манастирот Св Димитрија, а покрај екипите на Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) – Прилеп, на терен излегоа стотина вработени во јавните претпријатија, како и поголем број на доброволци,бидејќи огнот се шири со голема брзина.

 

 

На помош пристигнаа и авионите за гаснежење пожар од Дирекцијата за заштита и спасување.

 

 

За брзо време пристигна возило на ТППЕ кое беше поставено во дворот на манастирот ‘Св.Димитрија’, затоа што пожарот веќе беше стигнат на педесетина метри од манастирот. Од Дирекцијата за заштита и спасување веднаш побаравме воздушна поддршка за гаснење на пожарот, стапивме во контакт и со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Ни беше одговорено дека авионите веднаш ќе бидат испратени и, како што видовте, тие пристигнаа и заедно со пожарникарите, стотината вработени во јавните претпријатија и доброволци, се вклучија во гаснење на пожарот“, изјави градоначалникот Илија Јованоски кои заедно со Претседателот на Советот, Миле Талевски пристигнале на опожарените места

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе