ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Низ фотографии – Концерт за паметење на КУД “Мирче Ацев“- Прилеп по повод 75 години постоење

366

Концертот кои се одржа во ЦК „Марко Цепенков“ на Ансамблот од КУД „Мирче Ацев“ предизвика голема внимание кај публиката, која беше дел од одбележувањето на 75  години од постоењето на КУД „Мирче Ацев“ – Прилеп и го наградуваше ансалмблот со голем борј на аплаузи.

 

КУД „Мирче Ацев“ – Прилеп е македонски и прилепски фолклорен амбасадор, промовирајќи го во земјата и во странство македонскиот фолклор и традиција. Неговите почетоци се во април 1947 година, а во досегашното постоење илјадниците играорци, кои биле дел од друштвото одржале повеќе од 3.500 концерти, не само во Прилеп и Македонија, туку и во странство.

 

Концертот по повод  75 години од КУД Мирче Ацев – Прилеп беше збогатен со настапите на  Октет ,,Прилеп” и КУД ,,Змај” Ириг од  Србија.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе